Soveltava liikunta (erityisliikunta)

Tahot ja yhteystiedot

Tahot ja yhteystiedot

Viitaseudun opisto:  
– liikunnan suunnittelijaopettaja Anne Kivivuori p. 040 7144 490 anne.kivivuori(at)viitasaari.fi
– rehtori Miia Kuusela p. 044 4597 359, miia.kuusela(at)viitasaari.fi

Vapaa-aikatoimi:
– hyvinvointikoordinaattori Kati Laine-Rissanen p. 040 7143 888 kati.laine-rissanen(at)pihtipudas.fi

Terveystoimi:
– vastaanottopalvelujohtaja Katja Tiitinen p. 044 4597 262 katja.tiitinen(at)viitasaari.fi
– fysioterapeutti Tuija Honkala (lapset ja nuoret, ikääntyvät) p. 040 8600 161, tuija.honkala(at)pihtipudas.fi
– fysioterapeutti Asta Kuntsi (neurologiset, ikääntyvät) p. 040 8600 162, asta.kuntsi(at)pihtipudas.fi
– fysioterapeutti Maiju Arkko (vuodeosasto) p. 040 5741 457, maiju-arkko(at)pihtipudas.fi

Päivätoiminta/kotihoito:
– päivätoimintojen ohjaaja  Riitta Höykinpuro p. 040 8600 799, riitta.hoykinpuro(at)pihtipudas.fi
– hoitaja Leena Hämäläinen (päiväkeskus) p. 040 6612 147
– fysioterapeutti Aino Hettula p.  040 8463 096, aino.hettula(at)pihtipudas.fi

Vammaispalvelut:
– vammaispalvelujohtaja Saila Kainulainen p. 044 4597 399, saila.kainulainen(at)viitasaari.fi

Tekninen toimi (tilat):
– yhdyskuntatekniikan päällikkö Salla Kumpulainen p. 044 4596 810, salla.kumpulainen(at)pihtipudas.fi

Neuvostot:
– Vammaisneuvosto: puheenjohtaja Jarkko Manninen p. 046 5625 266, jaajako.jm(at)gmail.com ja sihteeri Sari Pasanen p. 040 173 6803, sari.pasanen(at)pihtipudas.fi

– Vanhusneuvosto: puheenjohtaja Juhani Krook p. 0400 691 003, kunnansihteeri p. 044 459 6805

Yksityiset toimijat (erityisliikkujien yksilöterapiat Kelan ja terveyskeskuksen kautta sekä yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat):
– Fysioterapia- ja lääkärikeskus Täsmähoito Oy p. 0400 540 666, pihtipudas(at)tasmahoito.fi
– Fysikaalinen hoitolaitos Kunnon Syke Oy p. 0400 406 370, jari.pekkanen(at)kunnonsyke.fi
– Fysioterapia Keijo Paavola p. 014 562 196, kekepaavola(at)netti.fi
– Erikoislääkintävoimistelija Jouni Varis p. 040 8394 183,  elv.jouni.varis(at)gmail.com
– Naprapaatti Meri Räsänen  (yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat) p. 050 4915 145, naprapaattimeri@gmail.com
– Fit Pihtipudas (kuntosali), p. 040 4180200, pihtipudas(at)ole.fit

Seuratoiminta:

Paikalliset urheiluseurat järjestävät monipuolista liikunnallista toimintaa, johon erityistä tukea tarvitsevat lapset ja nuoret voivat osallistua (hiihto, yleisurheilu, salibandy). Jos haluat lapsen mukaan toimintaan, ota yhteyttä ensin vastuuhenkilöihin ja neuvotelkaa yhdessä lapsen mukaantulosta.

– Pihtiputaan Tuisku: Tanja Tavaststjerna p. 040 5073 159, tanja.tavaststjerna(at)pihtipudas.fi (yleisurheilu, Tuiskun kuntosali) ja Mika Paananen p. 050 3072 874 ,  mika@mumo.care (hiihto)
– Muurasjärven Murto: Jukka Turpeinen p. 050 5481 387 / jukka.turp(at)gmail.com
– Pudis ry: Tero Kemppainen p. 045 2700 385 / terotapio2(at)luukku.com (jääkiekko, jalkapallo, salibandy, pesäpallo, jousiammunta)
– Alvajärven Ryhti: Kaisa Pärnänen p. 040 7486 462 / raimojakaisaparnanen(at)gmail.com

Paikkakunnalta löytyy lisäksi lukuisia kansanterveys, – potilas- ja eläkejärjestöjä, jotka järjestävät ohjattua toimintaa

Muu toiminta:

Erityisliikunnan moniammatillinen työryhmä perustettu vuonna 2017. Työryhmän jäsenet: Jorma Rihto, Kati Laine-Rissanen, Miia Kuusela, Anne Kivivuori, Maaret Leppänen/Anne Honkala, Teija Paananen, Saila Kainulainen ja Jukka Rauhala.

Meijän polku -hanke

Voimaa vanhuuteen

Lisää tietoa erityisliikkumisesta saat Maliken, SOLIAN ja Suomen Vammaisurheilu- ja liikunta VAU ry:n verkkosivuilta.

Hae sivustolta