Keski-Suomen aluevaltuusto teki kokouksessaan 9.12.2025 päätöksen, joka on Pihtiputaan kunnalle ja kuntalaisille valtava pettymys. Päätöksen myötä Pihtiputaan sote-asema muutetaan palvelupisteeksi ja vuodeosasto sekä hammashoitola lakkaavat. Keski-Suomen hyvinvointialue ei ole toistaiseksi tiedottanut, millaisia palveluita ja minkä verran se aikoo palvelupisteessä järjestää. Pihtiputaan kunta toivoo, että hyvinvointialue kertoo suunnitelmistaan palvelupisteen suhteen mahdollisimman pikaisesti. Pihtiputaan kunta kehottaa asukkaitaan seuraamaan hyvinvointialueen tiedotusta palvelupisteen suhteen.
Hyvinvointialueen päätöksen myötä jatkossa pihtiputaalaisten lähiterveysasema Keski-Suomen hyvinvointialueella on Viitasaarella. Terveysasemalla tarjotaan palvelupistettä laajempia palveluita. Monen pihtiputaalaisen lähin terveysasema sijaitsee jatkossa naapurimaakunnassa, esimerkiksi Haapajärvellä tai Pyhäjärvellä. Terveydenhuoltolain 1326/2010 § 47 mukaan henkilö voi valita, miltä terveyskeskukselta tai sen terveysasemalta hän saa kiireettömät terveydenhuollon palvelut, riippumatta siitä, minkä hyvinvointialueen alueella terveyskeskus tai -asema sijaitsee.
Terveyskeskuksen tai -aseman vaihtamisesta on tehtävä kirjallinen ilmoitus sekä sille terveyskeskukselle tai -asemalle, jota henkilö käyttää, että sille, jonka hän valitsee. Hoitovastuu siirtyy valitulle terveyskeskukselle tai -asemalle viimeistään kolmen viikon kuluttua ilmoituksen saapumisesta. Valinta voi kohdistua samanaikaisesti vain yhteen terveyskeskukseen tai -asemaan. Uuden valinnan voi tehdä aikaisintaan vuoden kuluttua edellisestä valinnasta.
Henkilöllä on terveydenhuoltolain mukainen oikeus valita myös erikoissairaanhoidon tutkimus- ja hoitopaikkasi mistä tahansa julkisesta sairaalasta Suomessa. Valinnanvapaus koskee kiireetöntä hoitoa.
Jos henkilö siirtää asiointinsa toiselle hyvinvointialueelle, oikeus Kela-taksiin pysyy. Matka korvataan kuitenkin enintään niiden kustannusten mukaan, jotka aiheutuisivat matkasta asiakkaan vakinaisesta kotiosoitteesta oman hyvinvointialueen lähimpään kattavat perusterveydenhuollon palvelut tarjoavaan hoitopaikkaan eli sote-keskukseen.
Pihtiputaan kunta tulee valittamaan palveluverkkopäätöksestä hallinto-oikeuteen. Pihtiputaan kunta katsoo, että tehty päätös on hyvinvointialueen strategian vastainen ja tehty ilman vaikutusten arviointia. Kunta pitää erikoisena sitä, ettei kunta ole saanut pyytämäänsä vertailutietoa toimipistekohtaisista yksikkökustannuksista. Lausuntojen pyytäminen, yleisötilaisuudet ja muu osallistaminen on ollut vain näennäistä. Kunta pitää ongelmallisena, ettei hyvinvointialue ole antanut oikeaa taustatietoa palveluverkkoesityksestä. Kunta tulee kiinnittämään valituksessaan huomiota päätöksenteon jääviyksiin ja hakemaan päätökselle täytäntöönpanokieltoa.
Tilanteessa, jossa kunnasta viedään keskeiset peruspalvelut Pihtiputaan kunta kartoittaa mahdollisuuksia hyvinvointialueen vaihtamiseen sekä yksityisen palvelutuotannon aloittamisesta Pihtiputaalla. Toimivat peruspalvelut ovat kunnan asukkaiden ja kunnan elinvoimaisuuden näkökulmista ratkaisevan tärkeitä. Tilanne on vakava, mutta Pihtiputaan kunta ei luovuta.
Lisätietoja: Kunnanjohtaja Ari Kinnunen, p.044 459 6806, ari.kinnunen@pihtipudas.fi
