Siirry suoraan sisältöön

Pihtiputaan kunta

Investointihankkeen rakennustyöt Ukonniemen kalasatamassa käynnistyvät – Vaikutuksia sataman käyttöön kesällä 2025

Investointihankkeen rakennustyöt Ukonniemen kalasatamassa käynnistyvät – Vaikutuksia sataman käyttöön kesällä 2025

Ukonniemen kalasataman kehittämiseen liittyvän investointihankkeen rakennustyöt käynnistyvät keskiviikkona 21.5.2025 ja jatkuvat syksyyn saakka. Työmaa-alue rajataan aidalla ja alueelle pääsy on kielletty koko rakennustöiden ajan.

Työmaa-alueella säilytyksessä olevat veneet ja muut tarvikkeet tulee siirtää pois satama-alueelta viipymättä, kuitenkin viimeistään sunnuntaihin 25.5.2025 mennessä. Tällä hetkellä alueella on kaksi venettä. Mikäli veneitä tai tarvikkeita ei ole siirretty määräaikaan mennessä, kunta siirtää ne varastoon. Veneiden nouto on tällöin mahdollista kolmen (3) kuukauden ajan siirto- ja säilytyskustannuksia vastaan. Kunnan venepaikkojen järjestyssääntöjen mukaisesti sataman ympäristöä, mukaan lukien paikoitusalueet, ei saa käyttää varastointiin. Tämä koskee myös veneiden talvisäilytystä.

Rakennustöiden vuoksi kesällä 2025 kalankäsittelyrakennus, jäähileasema ja osa piha-alueesta ovat poissa käytöstä. Piha- ja paikoitusalueen pienentyessä emme suosittele trailerien säilyttämistä satama-alueella kuluvan kesän aikana. Venepaikat ovat kuitenkin normaalisti käytettävissä ja jäähileaseman käyttö turvataan väliaikaisella järjestelyllä. Väliaikaisen jäähileaseman kapasiteetti on rajoitettu ja tarkemmasta käyttökatkon ajankohdasta tiedotetaan erikseen lähempänä ajankohtaa.

Investointihankkeen yhteydessä sataman paikoitusaluetta laajennetaan satamaan johtavan tonttitien varteen.

Pahoittelemme rakennustöistä ja mahdollisista puunkaadoista aiheutuvaa haittaa ja häiriötä.