Siirry suoraan sisältöön

Pihtiputaan kunta

Kunnanvaltuusto kuuli hyvinvointialueen päättäjiä

Kunnanvaltuusto kuuli hyvinvointialueen päättäjiä

Pihtiputaan kunnanvaltuusto kuuli 29.9.2025 ennen kunnanvaltuuston kokousta aluehallituksen puheenjohtajaa Maria Kaisa Aulaa ja aluevaltuuston 1. varapuheenjohtajaa Jani Ylälehtoa hyvinvointialueen palveluverkkoesityksen suunnittelutilanteesta. Paikalla olivat myös aluevaltuuston varajäsenet Hannu Aho ja Eija Kiljala.

Pihtiputaan kunta seuraa tiiviisti palveluverkkoesityksen valmistelua. Uusi virkamiesesitys palveluverkosta julkaistaan 8.10.2025 ja Pihtiputaan kunta tulee ottamaan kantaa 8.10 tehtävään esitykseen. Keski-Suomen hyvinvointialue järjestää Pihtiputaalla palveluverkkoesityksen yleisötilaisuuden 20.10.2025 klo 17.00 alkaen Pihtipudas-salissa.

Pihtiputaan kunta luovutti kuulemisen jälkeen Maria Kaisa Aulalle, Jani Ylälehdolle, Hannu Aholle ja Eija Kiljalalle seuraavan muistion:

Keski-Suomen hyvinvointialue julkaisee palveluverkkoon liittyvän virkamiesesityksen 8.10.2025. Pihtiputaan kunnassa ja alueen asukkailla on ennakkoon kova huoli tehtävästä esityksestä, koska edellinen palveluverkkoesitys olisi tarkoittanut Pihtiputaan terveyspalvelujen voimakasta alasajoa. Pihtiputaan kunta ilmaisee tyytyväisyytensä siitä, ettei esitystä hyväksytti sellaisenaan Hyvaksin luottamushenkilöiden toimesta. Pihtiputaan kunta pitää tärkeänä, että maakunnan reuna-alueiden peruspalvelut pidetään jatkossakin toimivina.

Syksyn 2025 ajankohtaisista asioista kunnassa keskustelua aiheuttaa hammashoidon palveluiden keskittäminen Viitasaarelle. Hammashoidon henkilökunnalta saadun tiedon mukaan hammaslääkäreiden vastaanotto on jo siirretty neljänä päivänä viikossa Viitasaarelle. Kinnulasta ja Pihtiputaalta hammaslääkärin palveluita tarvitseville annetaan ajat hoidontarpeenarvioinnissa Viitasaarelle. Viitasaarella ei kuitenkaan ole tällä hetkellä kapasiteettia hoitaa kaikki Pihtiputaan ja Kinnulan potilaita. Yhden päivän vastaanottoajoilla Pihtiputaalla ei pystytä hoitamaan edes koululaisten hammaslääkärikäyntejä. Ohi palveluverkkotarkastelun todettuna tämänkaltainen palveluiden heikentäminen ei edusta avointa ja läpinäkyvää hallintoa.

Lokakuun alusta lähtien Karstulan asiakkaiden päiväaikainen kiirevastaanotto järjestetään Saarijärven sosiaali- ja terveysasemalla ja Pihtiputaan asiakkaiden vastaava palvelu Viitasaaren sosiaali- ja terveysasemalla. Hyvaksin mukaan muutoksen taustalla on Karstulassa ja Pihtiputaalla pitkään jatkunut lääkäripula sekä hyvinvointialueella tehty linjaus luopua vähitellen vuokratyövoiman käytöstä. Karstulassa ja Pihtiputaalla päiväaikainen kiirevastaanotto on jo viime aikoina toteutunut rajoitetusti vuokralääkäreiden avulla – Karstulassa 1–2 päivänä viikossa ja Pihtiputaalla kahdesti viikossa. Asiakkaille on siten jo ennestään tuttua, että kiirevastaanottoa on tarvittaessa järjestetty myös toisella paikkakunnalla. 

Muutos heikentää oleellisesti päivystyspalveluiden saatavuutta. Herää kysymys, onko Viitasaarella todellisia resursseja hoitaa Pihtiputaan päivystysasiakkaita? Kesän 2025 palvelujen Viitasaarelle keskittämisestä tuli Pihtiputaan kunnan suuntaan voimakasta kritiikkiä niin palvelujen käyttäjiltä kuin Hyvaksin henkilöstöltäkin. Kritiikki koski palvelujen ruuhkautumista ja pitkiä odotusaikoja.

Pihtiputaan kunta odottaa Teiltä omaan alueemme luottamushenkilöjohtajana sitä, että huolehditte omalta osaltanne toimivien peruspalvelujen jatkuvuudesta Pihtiputaalla ja Pohjoisessa Keski-Suomessa.

Pihtiputaalla 29.9.2025

Pihtiputaan kunta